VODOSNADBIJEVANJE I ODVOĐENJE OTPADNIH VODA

Razmjena iskustava među jednakima (Peer Exchange) u okviru projekta "RCDN" 

U Sarajevu je 19.02.2020. godine uspješno održan sastanak Pododbora za vodosnabdijevanje i odvodnju UPKP FBiH, na kojem su bili prisutni direktori i/ili izvršni direktori JKP, ukupno 33 Vodovodnih JKP iz Federacije BiH.
Projekat „Regionalna mreža za razvoj kapaciteta za usluge vodosnabdijevanja i odvođenje otpadnih voda“ (RCDN), usmjeren je na povećanje efikasnosti vodovodnih JKP na Zapadnom balkanu, dajući doprinos boljem pružanju usluga u cilju da veći broj grupa stanovništva dobije pristup uslugama pitke vode i odvodnje, te da bi se zadovoljila pravna stečevina EU za okoliš.
RCDN daje izvrsnu priliku za umrežavanje i otvaranje novih tema na području vodosnabdijevanja i odvodnje u zemljama regiona. Razvoj kapaciteta putem RCDN-a pruža raznovrsne formate usmjerene na razvoj kompetencija kroz obuke, studijska putovanja i druge obrazovne platforme, organizacionu podršku kroz savjetodavne usluge i razmjenu iskustava, kao i podsticanje saradnje kroz dijalog ključnih aktera.
Ovo je prilika da se ukaže na potrebe kako da se stvore određeni mehanizmi kojima će se znanja i iskustva stečena tokom trajanja projekta iskoristiti za kreiranje i daljnji razvoj ove djelatnosti, kako na lokalnom nivou tako i cijeloj Bosni i Hercegovini.
Cilj sastanka je bio upoznati odgovorne osobe sa rezultatima analize nakon provedene TNA ankete, postići razumijevanje kod Pododbora (vodovodnih preduzeća-članica UPKP FBiH) o budućim planovima, veće uključivanje članica u aktivnosti Pododbora, unapređenje participativnog pristupa, kratko predstavljanje segmenata Biznis plana UPKP FBiH koji se tiču vodosnabdijevanja i odvodnje otpadnih voda i pregled planiranih i ostvarenih aktivnosti u proteklom periodu.
Diskusija je moderirana i strukturirana prema prezentiranim temama: Presjek strateškog plana, pregled rezultata TNA analize i mogućnosti organizacije CD mjera u narednom periodu kroz RCDN projekat i izrada akcionog plana u oblasti pružanja treninga za 2020. godinu.
Učesnici sastanka su podijelili svoja iskustva sa dosta aspekata, a moderator je potaknuo diskusiju u razmjeni iskustava, fokusirajući se na rezultate iz analize i odgovarao na pitanja prisutnih.

Poslije diskusije i provedene ankete Akcionog plana razmjene iskustava među jednakima usvojeni su sljedeći:


Z A K LJ U Č C I

1. Da se u narednom periodu organizuju dvije jednodnevne radionice na teme: Upravljanje imovinom - Asset Management, koja je prioritet, i ovu radionicu organizovati zajedno sa Savezom općina i gradova FBiH u periodu maj-juni 2020.g., i na temu Neprihodovana voda – NRW.
2. Učešće trebaju uzeti direktori i/ili izvršni direktori u JKP, a Ured UPKP FBiH će blagovremeno obavijestiti članice.
3. Prije održavanja radionica potrebno je organizovati jednodnevni sastanak Pododbora za vodosnabdijevanje i odvodnju za pripremu ovih radionica.
4. Razmjena iskustava među jednakima za uspješne infrastrukturne projekte prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda, organizovati krajem tekuće godine.
5. Polugodišnje radionice se mogu planirati do kraja godine u zavisnosti od drugih aktivnosti.


Sažetak izvještaja o analizi ankete

U sklopu projekta „RCDN“ provedena je sveobuhvatna analiza potreba za obukom zaposlenih u javnim komunalnim preduzećima u Federaciji Bosne i Hercegovine. Ovaj izvještaj je rezultat navedenog procesa u JKP u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Uz mnoštvo podataka i popratne analize postojećih potreba za obukom u JKP, nadamo se da će izvještaj doprinijeti i pozitivnim promjenama u stavovima menadzmenta JKP kada je riječ o obuci i stručnom usavršavanju njihovih kadrova.
Izvještaj ima za cilj podstaći opširnu diskusiju o važnosti i modalitetima obuke zaposlenih u JKP, koja će u konačnici rezultirati sveobuhvatnim sistemom obuke, kako bi se JKP pomoglo da na efikasniji i ekonomičniji način upravljaju javnim uslugama.
U daljnjem tekstu predstavljena su ključna saznanja po oblastima u okviru kojih je provedena analiza Ankete.
U općoj spolnoj strukturi dominiraju muški zaposlenici, koje čine 74% ukupno anketiranih zaposlenika, dok su ženski uposlenici u anketi zastupljeni sa 26%. U općoj spolnoj strukturi JKP u FBiH manju prevagu imaju muški (74%), dok analiza starosne strukture ukazuje na to da je preko polovina rukovodećeg kadra starija od 46 godina. Istovremeno, 0% je u dobi od 25 godina ili mlađe.
U obrazovnoj strukturi ciljne grupe dominiraju osobe sa visokom stručnom spremom (61%), sa magisterijem (18%) i sa višom stručnom spremom (16%). Rezultati istraživanja koji se odnose na nivo poznavanja stranih jezika ukazuju na znatno dobru podlogu poznavanja stranih jezika, njih (60%) poznaje engleski jezik, a (25%) njemački, dok samo (10%) ne govori ni jedan strani jezik. Kako se i očekivalo, među stranim jezicima je dominantan engleski jezik.
Situacija je znatno bolja u domenu informacionih tehnologija, jer većina zaposlenih u JKP u svom radu koristi računare (100%), pri čemu se najviše koristi MS Office i internet, prevashodno za obradu teksta.
Provedeno istraživanje ukazuje na to da mali broj JKP (41%) posjeduje plan obuke i stručnog usavršavanja svog osoblja, a čak i u onim slučajevima gdje se on redovno izrađuje, čini se da zaposleni u najvećoj mjeri ne znaju da on postoji.
Općenito, samo polovina zaposlenih u JKP (61%) je zadovoljna mogućnostima koje im se nude kada je u pitanju obuka, a razlozi za nezadovoljstvo su brojni, od pristupa obuci, vrste obuke koja se nudi, pa sve do opće kvalitete obuke koja je na raspolaganju. Čini se da su ponuđenim zadovoljniji menadžment nego ostali iz rukovodećeg kadra JKP.
Kada je, međutim, riječ o učešću u obuci, oko 65% zaposlenih u JKP je pohađalo obuku u protekle dvije godine, uglavnom zahvaljujući MEG projektu i aktivnostima međunarodne zajednice, UNDP.
Među ključnim preprekama za pružanje kvalitetne obuke ispitanici su najčešće navodili troškove obuke, odsustvo praktične obuke, općenito, nedostatak kvalitetnih programa obuke, te nepostojanje mehanizama za analizu potreba za obukom koji bi osigurali da ponuda na tržištu obuke u većoj mjeri zadovoljava potražnju.

Što se pak trajanja i oblika obuke tiče, većina preferira obuku u trajanju od dva do 5 dana (84%) u vidu seminara (stručnog savjetovanja) ili radionice. Iz analize ankete proizilazi da su prioritetne teme za obuku stručnog osoblja sljedeće:
1. Izrada poslovnog plana za JKP,
2. Smanjenje neprihodovane vode u vodovodnim sistemima - NRW,
3. Upravljanje imovinom („Asset Management“),
4. Praćenje pokazatelja poslovanja JKP - „Benchmarking“.


Rezime i Zaključci Sastanka Pododbora za vodosnabdijevanje i odvodnju UPKP FBiH (.pdf)
Sažetak izvještaja o analizi ankete - RCDN (.pdf)