U srijedu 30.09.2020. godine u Sarajevu, održana je XIX Skupština Udruženja/Udruge poslodavaca komunalne privrede u Federaciji BiH, koja je bila izborna.
Skupštini su prisustvovali predstavnici pozvanih članica Udruženja iz svih deset kantona Federacije BiH. Nakon obraćanja i pozdravljanja uslijedio je radni dio kojim je predsjedavalo radno predsjedništvo u sastavu: Matija Lučić, Selim Babić, Admir Bećirović, Tokalić Svjetlana i Mujakić Ibrahim.
Predsjednik Upravnog odbora gosp. Babić Selim, u uvodnom izlaganju je prezentirao važnije aktivnosti UPKP FBiH u mandatnom periodu 2016-2020. godina. Na Skupštini su razmatrani i usvojeni različiti dokumenti, između ostalog izvještaj o radu između dvije Skupštine, finansijski izvještaj, finansijski plan, plan aktivnosti za naredni period i izabrani članovi Upravnog i Nadzornog odbora UPKP FBiH.
Tema Skupštine je bila „Finansijski aspekti poslovanja JKP za vrijeme COVID-19 pandemije i osvrt na Zakon o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica“.
Temu je predstavio i obrazložio gosp. Lihić Adnan, direktor JP „Rad“ d.o.o. Tešanj, koji je između ostalog, iznio pokazatelje poslovanja JKP koje su mu dostavile JKP iz FBiH, za vrijeme pandemije COVID-19 od marta do augusta 2020. godine.
Trenutni finansijski pokazatelji poslovanja komunalnih preduzeća u FBiH ukazuju na poremećenu likvidnost poslovanja komunalnih preduzeća, povećanje gubitaka u poslovanju, smanjen stepen naplate usluga, a u kontaktu sa našim članicama smo dobili okvirne finansijske podatke koji ovo potvrđuju. Prema raspoloživim podacima, prikupljenim od naših članica, zaključujemo da se radi o milionskim gubicima. Kao primjer navedeni su podaci iz različitih sredina, kako velikih sistema, tako i JKP u manjim mjestima u FBiH. Javna komunalna preduzeća su odmah na početku bila suočena sa dvostrukim problemom i to kako kontinuirano pružati svoje usluge i kako se pri tome organizovati uz poštivanje svih propisanih higijensko-epidemioloških mjera. Komunalne usluge predstavljaju usluge od javnog interesa i nezamjenjiv su dio normalnog života i rada stanovništva, te se nije smjelo dozvoliti da ijednog momenta dođe do zastoja u pružanju komunalnih usluga ili da nekvalitetno pružanje ovih usluga dodatno pogorša i onako tešku higijensko-epidemiološku situaciju u kojoj se našao čitav svijet pa i FBiH. Javna komunalna preduzeća su se vrlo brzo i efikasno organizovala i putem svojih kriznih štabova propisala dodatne mjere zaštite radnika, a sve u cilju da stanovništvo nijednog momenta ne bude uskraćeno za optimalan nivo pružene usluge. Sve to je bilo jako teško organizovati, ako uzmemo u obzir da je jedna od ključnih mjera fizička distanca samih radnika, što u velikom broju slučajeva u zavisnosti od djelatnosti koju obavljaju nije bilo moguće ispuniti. I pored toga, sa zadovoljstvom možemo konstatovati da je komunalna privreda u FBiH ispunila svoj zadatak, a da pri tome nisu zabilježene masovne zaraze radnika (naravno, pojedinačnih slučajeva i obolijevanja je bilo u svim ovim sredinama).
Međutim, u javnosti se vrlo rijetko, odnosno skoro nikako ne spominju napori koje ulažu i poslovi koje obavljaju radnici komunalnih preduzeća, pa smatramo da je takav odnos nezaslužen, jer ne smijemo ni zamisliti šta bi se desilo da u ovim okolnostima imamo redukcije vode, a jedna od najvažnijih preporuka zdravstvenih radnika je da se održava higijena prostorija kao i čistoća tijela, posebice pranje ruku.
Također, bio bi problem da komunalna preduzeća samo jedan dan ne pokupe i ne odvezu otpad na deponiju, kao i kada bi došlo do zastoja u isporuci toplotne energije, jer komunalna preduzeća nisu u mogućnosti da u ovim okolnostima obezbijede finansijska sredstva za nabavku potrebnih količina sirovina za proizvodnju i isporuku toplotne energije.
Također, očekuje se da ne bude upitna komunalna higijena, pogrebne usluge, održavanje javnih površina, parkinzi i slično. Posebno ističemo naročito težak položaj javnog komunalnog preduzeća koje se bavi prodajom proizvoda na tržnicama i pijacama, gdje je naročito pooštren režim rada ovih objekata i svjedoci smo da je niz ovakvih objekata duži vremenski period bio zatvoren, što je ova preduzeća dovelo u izuzetno težak finansijski položaj. Također, i preduzeća koja upravljaju javnim parkinzima, gdje je duži vremenski period prema propisanim mjerama, izostavljena naplata ove usluge, još uvijek trpe posljedice ovih mjera. Međutim, komunalna preduzeća u FBiH kontinuirano imaju poteškoće sa izvršavanjem obaveza prema dobavljačima i to naročito plaćanje računa za: električnu energiju, pogonsko gorivo, troškove odlaganje otpada, nabavku uglja, plina itd.
Potpuno je pogrešno mišljenje koje se često iznosi u javnosti da se komunalna preduzeća finansiraju iz budžeta njihovih osnivača, što nije tačno, jer su komunalna preduzeća privredna društva i posluju u skladu sa Zakonom o privrednim društvima i Zakonom o javnim preduzećima.
Posebno je istaknuta činjenica da nijedno komunalno preduzeće nije otpustilo ni jednog radnika niti će ih otpustiti, a svjedoci smo da se na evidenciji Službi za zapošljavanje stalno povećava broj prijavljenih i to uglavnom bivših radnika privatnih preduzeća. Zbog toga naše članice, JKP pokušavaju iznaći rješenje za nastavak svog poslovanja.
Osim toga, iako je zakon omogućio obavljanje posla od kuće to, kada je komunalna privreda u pitanju, nije imalo značajnijih efekata i odnosi se na prateće poslove u komunalnoj privredi, a osnovna djelatnost je isključivo vezana za rad u preduzećima, na međusobnu komunikaciju radnika, kao i komunikaciju sa stanovništvom na terenu.
Udruženje/Udruga poslodavaca komunalne privrede u FBiH je od početka nastale krize uzrokovane pandemijom aktivno sarađivalo sa svojim članicama i pokušavalo pomoći u prevazilaženju nastale situacije, jer je rezultat ovakvog stanja i svih propisanih zabrana i naredbi direktna finansijska šteta prema preduzećima, koja se ogleda u drastično smanjenoj naplati računa za komunalne usluge na blagajnama preduzeća, a također i putem poslovnih banaka, kako od građana tako i od strane privrednih subjekata, pa i budžetskih korisnika.
Vlada i Parlament Federacije BiH je donijela Zakon o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica, kojim nisu obuhvaćena javna komunalna preduzeća, niti im je dat bilo kakav prioritet u ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica uzrokovanih stanjem pandemije COVID-19.
UPKP FBiH je, cijeneći novonastalu situaciju svojih članica i ovakve odredbe Zakona, uputilo niz zahtjeva svim nadležnim institucijama od općina, kantona do Federacije FBiH u kojima je precizno navelo sve činjenice koje ukazuju na stvarno stanje i realne teškoće s kojima se suočava komunalna privreda u FBiH, te uputila određene zahtjeve koji su imali za cilj pružanje određenih olakšica komunalnim preduzećima.
Poslije diskusije usvojeni su zaključci i smjernice, koje će Udruženje dostaviti nadležnim organizacijama i institucijama u FBiH na daljnje postupanje, a čija će realizacija mnogo značiti za užu i širu društvenu zajednicu.
Generalni zaključak oko kojeg su se složili svi prisutni, je da su komunalna tematika i komunalna privreda, kao i izazovi u radu svih komunalnih preduzeća, pitanje od javnog interesa lokalnih sredina i BiH u cjelini, te da svi skupa (od najnižih do najviših nivoa vlasti) treba da se više angažuju i uključe u rad i rješavanje mnogo otvorenih pitanja iz domena komunalne privrede i usluga, a za bolje sutra svih nas.