U Sarajevu je 18.07.2024. godine održana 178. redovna sjednica UPKP u FBiH na kojoj su prisustvovali članovi Upravnog i Nadzornog odbora, članovi Pododbora, stručnog tima i radne grupe, i gospodin Zoran Bogdanovski, predstavnik GIZ-a.
Fokus sjednice su bili Zaključci sa vanredne proširene sjednice UO i NO održane 10.06.2024.g., povodom obavještenja JP Elektroprivreda BiH o gubitku prava na javnu uslugu snabdijevanja električnom energijom koje su dobile naše članice. U obavještenju je navedeno da se u cilju osiguranja kontinuiteta snabdijevanja električnom energijom, raskidaju ranije potpisani ugovori o snabdijevanju električnom energijom 31.07.2024. godine sa otkaznim rokom od 30 dana, te da je neophodno da se pokrenu aktivnosti na ugovaranju snabdijevanja po tržišnim uslovima i zaključe novi ugovori o tržišnom snabdijevanju sa početkom primjene od 01.09.2024. godine.
U slučaju nezaključivanja ugovora na tržišnoj osnovi bit će snabdjeveni od strane rezervnog snabdjevača sa kojim su dužni zaključiti ugovor najkasnije u roku od 8 dana, u suprotnom će se obustaviti isporuka električne energije. Na vanrednoj sjednici su usvojeni Zaključci:
• Ponovo uputiti dopise prema Vladi FBiH, FERK-u, Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije i JP Elektroprivreda BiH sa zahtjevom za izmjenu zakonskih i podzakonskih akata, kojim bi se JKP u FBiH tretirala kao posebna kategorija potrošača, u smislu utvrđivanja posebne tarife cijene električne energije ili će se desiti kolaps komunalnih djelatnosti, ako cijena ne bude odobrena od strane osnivača,
• Javnost, kao i nadležne institucije u FBiH, ponovo upozoriti na činjenicu da pružanje komunalnih usluga predstavlja djelatnost od javnog interesa u cilju zadovoljavanja općih potreba društva i one su nezamjenjiv uslov života i rada stanovištva, preduzeća, obrtnika, te državnih i drugih institucija, a što je regulisano zakonima o komunalnim djelatnostima u svim kantonima i općinama u FBiH.
• Organizovati hitni sastanak sa Savezom opština i gradova FBiH (SOGFBiH), koji će dalje upoznati svoje članice (opštine/gradove kao osnivače JKP) sa neizbježnim poskupljenjem komunalnih usluga, jer svako povećanje cijena električne energije neminovno bi dovelo do povećanja cijena vode, grijanja i ostalih komunalnih usluga na teret građana, isti dopis uputiti i Vladi Kantona Sarajevo i Resornom ministarstvu, kao osnivačima KJKP u KS.
• Obavijestiti i upozoriti javnost, odnosno krajnje korisnike, da će na kraju oni platiti poskupljenja električne energije, odnosno da će JKP biti prisiljeni na formiranje novih cijena usluga, u protivnom će JKP raditi samo da izmire troškove električne energije.
• Zahtijevati od Vlade Federacije BiH da obezbijedi nediskriminatorne cijene električne energije za sva javna komunalna preduzeća u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Prisutni su upoznati da je UPKP u FBiH usvojene zaključke dostavilo svim nadležnim institucijama u FBiH i tražilo da se JKP svrstaju u kategoriji „krajnji kupac od posebnog društvenog značaja“. Na ovu temu održan je sasatanak sa predstavnicima SOGFBiH, tačnije Komisijom za ekonomski razvoj opcina i gradova SOGFBiH, koji su upoznati sa ovom problematikom. Svi dopisi i odgovori bili su predočeni u pisanoj formi, koji su dostavljeni i ostalim članicama UPKP u FBiH.
U vremenu između dvije sjednice održan je i drugi sastanak sa predstavnicima Švicarske ambasade u BiH i UPKP u FBiH. Na sastanku su ispred Švicarske ambasade u BiH prisustvovali: Karin Gallandat, projektna menadžerica u SECO i Boško Kenjić, projektni menadžer u Švicarskoj ambasadi, a ispred UPKP u FBiH predsjednik UO Selim Babić, predsjednik Pododbora za vodosnabdijevanje Osman Čaušević JP „ViK“ Velika Kladuša, Koordinator za Stručni tim i IRRG Fuad Mešić JKP „Rad“ Tešanj, Stručni saradnik za koordinaciju i rad na projektima UPKP u FBiH Dženeta Operta. Na početku sastanka gđa. Karin Gallandat je izrazila želju da se upozna sa radom UPKP u FBiH i pojedinostima o projektu RCDN+, te je predsjednik UO Selim Babić u kratkim crtama predstavio UPKP u FBiH. Istaknuto je kada je osnovano, koliko članica ima i kojim djelatnostima se bave, organizaciju rada po pododborima, i sl. Gosp. Osman Čaušević, prisutne je upoznao o radu Pododbora, završenom projektu RCDN, sačinjenom Strateškom planu UPKP u FBiH za narednih pet godina i potpisanim ugovorom sa GIZ-om za novi projekat RCDN+ i planirane aktivnosti koje će se provoditi kroz projekat, a koje su u velikoj mjeri dio Strateškog plana UPKP u FBiH. Gđa. Dženeta Operta, prisutne je ukratko upoznala sa projektnim zadatkom RCDN+ i planiranim projektnim aktivnostima u narednom periodu. Gosp. Boško Kenjić je ispred Švicarske ambasad izrazio zadovoljstvo na dosadašnjoj uspješnoj saradnji između UPKP u FBiH i Švicarske ambasade u BiH, istaknuto je da su upoznati sa aktivnim radom UPKP u FBiH, te da je kroz nekoliko projekata ostvarena izuzetna saradnja sa Pododborom za vodosnabdijevanje i odvodnju, kao i sa Pododborom za zbrinjavanje komunalnog otpada. Naglasili su da je tema ovog sastanka bio upravo projekat RCDN+ i zadovoljstvo UPKP u FBiH i njegovih članica po ovom projektu.
Također, važna tačka dnevnog reda bio je Poziv dobijen od FMPVŠ za učešće u javnoj raspravi o Prednacrtu Zakona o vodnim uslugama u FBiH. Imajući u vidu značaj ovog zakona za vodovodna preduzeća i njihovo buduće poslovanje, članice su zamoljene da navedeni Prednacrt pažljivo iščitaju i da najkasnije do 12.08.2024. godine na mail UPKP u FBiH dostave svoje primjedbe i sugestije. Svi komentari, mišljenja i prijedlozi trebaju biti dostavljeni isključivo putem Obrasca za dostavljanje komentara i prijedloga koji je priložen u pozivu za javne konsultacije. Po isteku navedenog roka, učesnici u radu IRRG ispred UPKP u FBiH će iste analizirati, objediniti i dostaviti FMPVŠ do navedenog roka. Za članice koje svoje komentare ne dostave u ostavljenom roku, smatrat će se da u ovom trenutku nemaju komentara na dostavljeni Prednacrt, a naknadno izjašnjenje će biti moguće dostaviti Federalnom ministarstvu PVŠ putem preduzeća koja predstavljaju.
Fuad Mešić, koordinator Stručnog tima za izradu prijedloga zakonskog rješenja uknjižbe objekata komunalne infrastrukture u poslovne knjige JKP, prisutne je upoznao o aktivnostima Stručnog tima između dvije sjednice. Stručni tim je u navedenom periodu održao jedan dvodnevni sastanak, kao i dva online sastanka. Tema ovih sastanaka je bila finalizacija teksta u kome su sadržani pravni i ekonomski aspekti, te opisani modeli upravljanja komunalnom infrastrukturom - dokapitalizacija i upravljanje i korištenje uz naknadu (zakup). S obzirom na kompleksnost ove problematike, a pogotovo ova dva modela upravljanja imovinom koji će vjerovatno biti najviše zastupljeni u budućoj primjeni, isti su detaljno analizirani i uključeni u finalni tekst koji će biti javno prezentovan i publikovan po završetku svih modela. U narednom periodu fokus Stručnog tima će biti na modelima upravljanja i korištenja bez naknade i donacija, da bi u konačnici bili razrađeni i modeli vanbilansna evidencija, koncesije i kombinovani model.
Što se tiče aktivnosti između dvije sjednice za Projekat RCDN+, Stručni saradnik za koordinaciju i rad na projektima UPKP u FBiH Dženeta Operta, prisutnima je ukratko predočila aktivnosti između dvije sjednice. Jedna od aktivnosti u okviru projekta je definisana i Strateškim planom UPKP u FBiH: Učešće članica UPKP u FBiH u javnim raspravama (zakoni i podzakonski akti) - Kreiranje radnih grupa po svim temama/oblastima komunalne privrede. Ova aktivnost se fokusira na aktivno uključivanje članova UPKP u FBiH u javne konsultacije u vezi sa zakonima i podzakonskim aktima u komunalnom sektoru. UPKP u FBiH prepoznaje važnost doprinosa i stručnosti članova u oblikovanju zakona i propisa koji utiču na sektor. Kako bi se olakšalo učešće članova i osigurala zastupljenost svih, mjera uključuje kreiranje radnih grupa prema temama i oblastima u okviru komunalnog sektora. S druge strane, kao jedna od aktivnosti RCDN+ projekta, definisano je imenovanje Glavnog tima za upravljanje radnim grupama. U skladu sa Strateškim planom i uspostavljenim timovima za ostvarivanje strateških ciljeva, usvojen je prijedlog da se u sastav Glavnog tima imenuju: Handžić Hasan i Mešić Fuad.
Prisutni su informisani o planiranom održavanju Prve stručne konferencije u BiH „Gubici vode u vodovodnim sistemima“, koja će se održati 19-20.09.2024. godine u Sarajevu u hotel „Hills“. Gosp. Mulabdić Jasmin iz JP „ViK“ Gračanica, kao predstavnik jednog od organizatora Konferencije je u kratkim crtama iznio cilj održavanja, organizatore, pokrovitelje i učesnike, te je prisutne pozvao da se odazovu istoj. Pozivno pismo sa agendom je poslano na adrese svih komunalnih preduzeća u FBiH.
Predsjednik Babić je prisutne upoznao da je Ured UPKP u FBiH svim članicama proslijedio pozive dobijene od FMPVŠ koji se odnose na:
1. Dostavljanje grant aplikacija u okviru 31. poziva za tehničku pomoć (TA) u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF);
2. 10. Prošireni poziv za dostavljanje aplikacija za sufinansiranje investicionih projekata u okviru WBIF, uz napomenu da se na navedeni poziv mogu prijaviti samo projekti iz oblasti voda koji imaju podršku banke.