ODRŽANA 160 SJEDNICA UPKP FBiH

U Sarajevu je 17.12.2020. godine održana 160. redovna sjednica Upravnog odbora Udruženja/Udruge poslodavaca komunalne privrede u Federaciji BiH (UPKP FBiH).

Akcenat sjednice stavljen je na Prijedlog nacrta Zakona o javnim nabavkama u BiH ispred Privredne komore Federacije BiH i ostale informacije vezano za Nacrt Izmjena i dopuna postojećeg Zakona o javnim nabavkama u BiH.
Nakon prezentacije i diskusije, usvojen je zaključak da se ispred UPKP FBiH Agenciji za javne nabavke BiH uputi Inicijativa i zatraži dodatno mišljenje za pravilnu primjenu ZJN za pitanja koja se tiču poslovanja JKP, imajući u vidu da se radi o veoma složenoj materiji.

Također važna tačka dnevnog reda bila je Nacrt Uredbe o metodologiji utvrđivanja najniže osnovne cijene vodnih usluga u FBiH, na koju je UPKP FBiH dostavilo primjedbe i komentare na pojedine članove, koje je predlagač Nacrta Uredbe većinski usvojio.
Za vrijeme javne rasprave koja je trajala mjesec dana vodovodna JKP su putem dobijenog obrasca FMPVŠ-Sektor za vode, trebala dostaviti svoje komentare i primjedbe.

Udruženje poslodavaca komunalne privrede u FBiH je podržalo ovu aktivnost, s obzirom da od početka učestvuje u svim aktivnostima na ovu temu. Utvrđivanje metodologije na osnovu koje će se izračunavati najniža cijena vodnih usluga, a koje se moraju pridržavati donosioci odluka, što do sada nije bio slučaj, u konačnici će vodovodnim JKP olakšati budući rad po ovom pitanju. U diskusiji je konstatovano je da bi se slična Uredba mogla primijeniti i na ostale komunalno djelatnosti.

Upravni odbor je upoznat sa aktivnostima UPKP FBiH u periodu septembar/rujan-decembar/prosinac 2020. Godine, posebno o aktivnostima po projektu RCDN.

Što se tiče aktivnosti oko RCDN projekta, UPKP FBiH putem kontakt osobe (Fokalne tačke), sve planirane aktivnosti izvršava online u saradnji sa Mentorom i Uredom GIZ-a. Jedna od aktivnosti koje su planirane ovim Projektom bila je i da se provede anketa zadovoljstva članica UPKP FBiH, radom Ureda, raznim aktivnostima, komunikacijom sa članicama itd., a nakon provedene ankete sačinjen je i Izvještaj o anketi zadovoljstva članica. Uzimajući u obzir da je jedan od glavnih ciljeva RCDN projekta jačanje Udruženja i njegovih kapaciteta, u Radni plan Projekta je uvrštena i aktivnost izrade dva pravilnika. Trenutno su u procesu izrade Pravilnik za upravljanje Udruženjem i ljudskim resursima, kao i Pravilnik o finansijskom poslovanju Udruženja. UPKP FBiH postoji već punih 20 godina i sve aktivnosti obavlja u skladu sa Statutom Udruženja, kao i svim važećim zakonima i ostalim aktima, ali je prijedlog da se sve procedure i način obavljanja raznih aktivnosti uobliče u dokumente koji će, nakon njihovog usvajanja od strane Upravnog odbora, biti pravosnažni i jedni od temeljnih dokumenata Udruženja. GIZ je početkom decembra dostavio upitnik o stečenim iskustvima i dobrim praksama u reagiranju lokalnih vlasti i javnih komunalnih preduzeća u 6 država Zapadnog Balkana na snabdijevanje vodom i osiguravanje sanitarnih usluga za vrijeme pandemije COVID-19. Rezultati upitnika će biti obrađeni i objavljeni u obliku detaljne analize na web stranici i društvenim medijima RCDN-a, ističući naučene lekcije i dobre prakse stečene odgovorom lokalnih samouprava i javnih komunalnih preduzeća tokom pandemije COVID-19, kako bi se osigurao kontinuitet i kvalitet usluga opskrbe vodom, sakupljanja i tretmana otpadnih voda za građane i preduzeća.

Prisutni su informisani da je u ime Njemačke vlade i u koordinaciji sa UPKP FBiH, GIZ donirao pakete zaštitne opreme i dezinficijensa preduzećima u BiH, kao vid podrške u borbi protiv pandemije COVID-19.

Kriteriji za dobijanje paketa bili su da odabrana komunalna preduzeća učestvuju u projektima GIZ-a i da su članice UPKP FBiH i da aktivno učestvuju u radu UPKP FBiH.

U prvom krugu, podršku su dobila 4 vodovodna JKP članice UPKP FBiH i 6 vodovodnih JKP u RS-u, ukupno 10 u BiH. Vodovodna komunalna preduzeća kojima je uručena donacija su iz gradova: Gračanica, Sanski Most, Srebrenik, Velika Kladuša, Gradiška, Kotor Varoš, Laktaši, Prnjavor, Trebinje i Banja Luka U drugom krugu pomoć je dodijeljena komunalnim preduzećima koja se bave zbrinjavanjem komunalnog otpada, 9 JKP članica UPKP FBiH i 2 komunalna preduzeća u RS-u, ukupno 11 u BiH. Ovaj put, donacija je otišla u komunalna preduzeća iz Bihaća, Novog Travnika, Gračanice, Cazina, Tešnja, Žepča, Travnika, Busovače, Jablanice, Bijeljine i Ugljevika.Ukupna vrijednost paketa je 50 hiljada eura, što će omogućiti komunalnim službama da građanima pruže odgovarajuće usluge i odgovore na visoke higijenske standarde u zaštiti zaposlenih, radnih mesta i javnih površina.