VODOSNADBIJEVANJE I ODVOĐENJE OTPADNIH VODA

INFORMACIJA o održanom četverodnevnom treningu u okviru projekta "Regionalna mreža za razvoj kapaciteta u oblasti vodosnabdijevanja i tretmana otpadnih voda" (RCDN), u organizaciji Njemačke razvojne agencije GIZ 

Nakon održanih webinara u februaru i martu ove godine, u okviru projekta "Regionalna mreža za razvoj kapaciteta (RCDN) u oblasti vodosnabdijevanja i tretmana otpadnih voda", dana 31.8.2021.godine u hotelu Holiday u Sarajevu nastavljen je PCM trening (Upravljanje projektnim ciklusom).
Trening je trajao četiri dana (31.8.-3.9.2021.g.) na kojem su učešće uzeli Udruženje poslodavaca komunalne privrede FBiH (UPKP FBiH), Asocijacije vodovoda Crne Gore (AWM), Udruženja vodovoda Republike Srpske (AWRS), . Broj učesnika na treningu je bio 15. Program u okviru kojeg su organizovani treninzi, osmišljen je kako bi se unaprijedili kapaciteti Udruženja vodovodnih preduzeća.

Trening je osmišlјen u skladu sa RCDN standardima kvaliteta treninga koji podrazumijevaju metodološki pristup razvoju kompetencija. Trening je bio koncipiran kroz rad u grupama, kako bi se olakšao prenos znanja za pripremu aplikacija, razvoj i implementaciju projekata, i bio je zasnovan na praktičnom radu (interaktivna prezentacija ključnih teorijskih koncepata, analiza slučaja, vježbe rješavanja problema, primjeri dobrih praksi i dr.). Trener je bio regionalni ekspert za EU fondove Aldin Ormanović, a pored njega treningu su prisustvovali Mirsada Fatić (GIZ Sarajevo), Zoran Bogdanovski i Pavle Donev (GIZ Makedonija).

Ovaj četverodnevni trening, kao dio šireg programa, imao je za cilj unapređenje znanja o metodologiji upravljanja projektnim ciklusom, kao i vještine analiziranja trenutne situacije za razvijanje prijedloga projekata. Na treningu je poseban akcenat stavljen na razvoj osnovnih vještina izrade matrice logičkog okvira i to kroz praktičan rad na konkretnim idejama.

Analizirane su ključne tačke i termini koji su kostur jednog projekta a sve u cilju kako bi znali:
Definisati interesne grupa(Stakeholders), probleme, ciljeve i strategije analize,
Razumjeti zašto i kako se koristi LogFrame pristup,
Razviti logičku matricu (LogFrame Matrix),
Opisati šta je Teorija promjene (Theory of Change) i razloge za njeno korištenje i kada ih treba razviti,
planiranje resursa,
izrada budžeta,
praktični primjeri EU poziva za projekte.

U drugom praktičnom dijelu obuke svaka od grupa je dala svoj prijedlog projekta za koji je razradila ključne segmente iz forme projektne aplikacije.
Prijedlog naše grupe je bio projekat pod nazivom „Jačanje udruženja UPKP FBiH kao nosioca aktivnosti edukcije svojih članica“, što može poslužiti kao osnova i ideja u daljnjim aktivnostima UPKP FBiH.

Ispred Udruženja/Udruge poslodavaca komunalne privrede FBiH učešće na treningu su uzeli:
- Osman Čaušević JKP „ViK“ Velika Kladuša,
- Senad Salketić KJKP „ViK“ Sarajevo,
- Elvir Čelebić JP „Vodovod“Bihać,
- Fuad Mešić JKP „Rad“ Tešanj,
- Ivana Strniša JKP „Vitkom“ Vitez,
- Himzo Bošnjak JKP „Rad“ Tešanj,
- Munever Parić JKP „Radnik“ Zavidovići.

Kao prateći dio ovog treninga održan je i sastanak predstavnika GIZ-a i predstavnika UPKP FBiH, na kojem su utvrđene dalje aktivnosti u okviru projekta RCDN, kao i plan za buduće projekte GIZ-a i UPKP FBIH.