VODOSNADBIJEVANJE I ODVOĐENJE OTPADNIH VODA

Vlada FBiH i međunarodni partneri predvode reformu vodnih usluga
Upriličena prezentacija Programa i Metodologije
 

Na inicijativu Vlade FBiH i uz podršku međunarodnih razvojnih partnera pripremljena su i usvojena dva značajna dokumenta koji bi u narednom periodu trebali unaprijediti stanje vodnih usluga u Federaciji BiH. Programom za unapređenje vodnih usluga u FBiH i korištenje najavljene finansijske i tehničke podrške te Metodologijom utvrđivanja najniže osnovne cijene vodnih usluga u FBiH pokreće se reforma sektora vodnih usluga u FBiH.

Tokom prezentacije ovih dokumenata, na 22. mart, Međunarodni dan voda, istaknuto je kako vodovodna komunalna preduzeća ne ostvaruju dovoljno prihoda da bi bila samoodrživa, a prosječni nivoi prihoda od izvršenih vodnih usluga ne pokrivaju troškove rada i održavanja.

Probleme u sektoru pružanja vodnih usluga prepoznalo je Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva koje je uz saglasnost Vlade FBiH uspostavilo interresornu Radnu grupu i koordiniralo njen rad uz podršku međunarodnih razvojnih partnera. Zadatak ove grupe je bio izrada nacrta Programa za unapređenje vodnih usluga u FBiH i korištenje najavljene finansijske i tehničke podrške. U ovoj Radnoj grupi aktivno je učestvovalo Udruženje preduzeća komunalne privrede u FBiH sa svojim predstavnikom gosp. Fuadom Mešićem.

Tehnička pomoć omogućena je kroz Projekat općinskog okolišnog upravljanja (MEG 2), koji zajednički finansiraju Vlada Švicarske, Švedska i Vlada Češke Republike, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH. Programom su predviđene ključne aktivnosti koje trebaju da dovedu do boljeg funkcionisanja institucija iz sektora vodnih usluga, prvenstveno vodovodnih komunalnih preduzeća, kao i aktivnosti koje trebaju doprinijeti pravilnijem i racionalnijem planiranju izrade i provođenja projekata iz oblasti vodnih usluga, kao i usklađivanju s propisima EU u ovoj oblasti. Usvajanje i realizacija ovih dokumenata jasno su postavljeni kao preduslov koji nadležni organi na svim nivoima vlasti, ne samo u FBiH, nego i u BiH, trebaju ispuniti za osiguranje daljnje finansijske podrške međunarodnih razvojnih partnera za modernizaciju i reformu vodnih usluga.

Javnosti se u ime BH Water Alliance, koja okuplja međunarodne razvojne partnere, obratio Stefano Ellero, šef kooperacije pri Delegaciji EU u BiH.
Ellero je ukazao na potrebu reformskih procesa u sektoru vodnih usluga te pozdravio usvajanje navedenih dokumenata koji će omogućiti nastavak razvojnih projekata u Federaciji BiH.
U ime Svjetske banke prisutnima se obratio Christoper Sheldon, šef Ureda Svjetske banke za BiH. Sheldon je upoznao javnost s Projektom modernizacije sektora vodnih usluga u BiH čija bi implementacija uskoro trebala započeti u Bosni i Hercegovini.
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić kazao je da se reforme planiraju provoditi postepeno i opciono u lokalnim zajednicama.

Svrha usvojene Metodologije utvrđivanja najniže osnovne cijene vodnih usluga u FBiH je zaštita okoliša smanjenjem prekomjernog zahvatanja vode za piće, smanjenje zagađenja površinskih i podzemnih vodnih resursa urbanim otpadnim vodama, pružanje kvalitetnih usluga, funkcionalni vodovodni sistemi kao i sistemi odvodnje i prečišćavanja otpadnih voda, održiva komunalna preduzeća i kvalitetno održavana komunalna infrastruktura te postupna reforma i depolitizacija sektora vodno-komunalnih usluga.

O pozitivnim aspektima navedenih dokumenata govorio je i predstavnik Saveza općina i gradova FBiH, načelnik Općine Tešanj Suad Huskić, koji je naglasio kako su neke od lokalnih zajednica koje su bile uključene u projekte UNDP-a već preuzele dio reformskih procesa i implementirale odredbe Metodologije.

Ispred Udruženja preduzeća komunalne privrede FBiH prisutnima se obratila Belma Zukić direktorica JKP „Vodostan“ Ilijaš. Također, ispred UPKP u FBiH, ovom događaju su prisustvovali i Rusmir Salić direktor KJKP „ViK“ Sarajevo i njegov saradnik Nermin Kapidžija, Mirsad Merdanić direktor JP „Vodovod“ Bihać, Hasan Handžić direktor JP „Rad“ Tešanj, kao i član Radne grupe Fuad Mešić, također iz JP „Rad“ Tešanj.