Održana 170 redovna sjednica UO i NO UPKP u FBiH

U Sarajevu je 15.12.2022. godine održana 170. redovna sjednica UPKP u FBiH na kojoj su prisustvovali članovi Upravnog i Nadzornog odbora, članovi Pododbora, stručnog tima i radne grupe. Važna tačka dnevnog reda bila je saradnja sa MEG II projektom UNDP-a u BiH i informacija da je održana inicijalna “Konferencija vodovodnih preduzeća u FBiH” sa temom reforme sektora vodnih usluga u FBiH. Konferenciju su organizovali UPKP u FBiH i Projekat općinskog okolišnog upravljanja (MEG 2).

Tokom konferencije predstavljen je “Program reformi u sektoru vodnih usluga u FBiH” koji je početkom ove godine usvojen od strane Vlade FBiH, a razgovarano je i o ulozi UPKP-a u ovim i budućim reformskim procesima u sektoru. Raspravljalo se i o značaju primjene tarifne metodologije, tj. određivanja najniže cijene vodnih usluga za vodovodna poduzeća, kao i o iskustvima u primjeni ove metodologije u proteklom periodu.

S obzirom da UPKP u FBiH planira da održi Prvu konferenciju vodovodnih preduzeća u FBiH, Upravni odbor je imenovao članove Organizacionog odbora u sastavu: Osman Čaušević (JKP „Vodovod i kanalizacija“ Velika Kladuša), Fuad Mešić (JP „Rad“ Tešanj), Emir Pašalić (JP „Vodovod i kanalizacija“ Zenica), Mirsad Merdanić (JP „Vodovod“ Bihać), Jasmin Mulabdić (JP „Vodovod i kanalizacija“ Gračanica), Mladen Medić (JP „Vodovod i kanalizacija“ Kiseljak). Konferencija će se održati u prvoj polovini 2023. godine.

U okviru projekta Regionalna mreža za izgradnju kapaciteta za vodne usluge (RCDN), prisutni su informisani da je završena implementacija pilot programa obuka „Integrisano upravljanje otpadnim vodama”, koji je organizovao GIZ RCDN u saradnji sa UPKP u FBiH, Savezom općina i gradova FBiH, Savezom opštinа i gradova Republikе Srpskе i Udruženjem „Vodovodi Republike Srpske”.
Program 1A koji se implementira u Bosni i Hercegovini se sastoji od dva modula: 1. „Integrisano upravljanje otpadnim vodama” i 2. „Razvoj kapitalnih infrastruktura”.
Prvi modul je održan u Banja Luci 19. i 20. 11. 2022., a neke od tema koje su obrađene na ovom modulu su: Ciljevi i koristi od izgradnje i razvoja kanalizacionog sistema, Pravni i institucionalni okvir, Osnove sistema odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda, Održivo upravljanje otpadnim i atmosferskim vodama, itd. Tim trenera ovog modula činili su Amra Hamzić, Aleksandar Pljevaljčić i Saša Bjelica.

Drugi modul održan je u Mostaru 30.11. i 01.12.2022. Teme koje su obrađene ovim modulom su: Upravljanje projektnim ciklusom, Kapitalna ulaganja – prateće zakonodavstvo, Ključne zainteresovane strane u projektu, Uspješno upravljanje projektima, te Faze implementacije projekta. Moderator na ovom modulu je bila Amra Hamzić, a treneri Helena Krnetić i Aleksandar Pljevaljčić.
U sklopu modula organizovana je posjeta postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Mostaru koju su vodili Ivan Bebek, rukovodilac postrojenja, te Eldina Džolota i Merima Rahimić.
Studiju slučaja – Upravljanje projektom prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda u Bihaću sa ključnim nalazima, prezentovala je Alma Selimović, rukovodilac postrojenja u Bihaću.
Učesnici na obuci su sljedeći gradovi/opštine i javna komunalna/vodovodna preduzeća: Iz Federacije BiH-Zenica, Tešanj, Cazin, Gračanica, Bosanski Petrovac, a iz Republike Srpske: Banja Luka, Laktaši, Prnjavor, Zvornik i Doboj.

Učesnici sjednice su također informisani da će u narednom periodu ispred UPKP u FBiH i SOGFBiH, Fondu za zaštitu okoliša i Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva biti upućen dopis sa cijem rješavanja problematike zbrinjavanja mulja na postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda.

S obzirom da UPKP u FBiH još nije dobilo odgovor od Vlade FBiH, (osim prepiski između Vlade FBiH-FMPVŠ-FMERI), na dostavljenu Inicijativu za utvrđivanje posebne tarife električne energije i prirodnog gasa za javna komunalna preduzeća u Federaciji BiH, nakon diskusije i na prijedlog člana Upravnog odbora gosp. Mirsada Merdanića, direktora JP „Vodovod“ Bihać, usvojen je zaključak da se uputi urgencija i traži usvajanje Inicijative, a ukoliko dođe do povećanja cijene električne energije a Inicijativa ne bude usvojena, usvojen je zaključak da se nadležnim institucijama u Federaciji BiH uputi zahtjev za subvencioniranje javnih komunalnih/vodovodnih preduzeća u visini razlike poskupljenja električne energije.