Održana 169 redovna sjednica UO i NO UPKP u FBiH

U Sarajevu je 11.10.2022. godine održana 169. redovna sjednica UPKP u FBiH na kojoj je, pored članova Upravnog i Nadzornog odbora, članova Pododbora, stručnog tima i radne grupe, prisustvovala i predstavnica Fonda za zaštitu okoliša FBiH gđa. Elma Hadžić-Ramić.
Na prijedlog predsjednika Upravnog odbora, usvojena je dopuna dnevnog reda, a tiče se održavanja XXI Skupštine UPKP u FBiH, te je donesena odluka da se Skupština održi u prvoj polovini decembra/prosinca 2022. godine u Sarajevu. Prijedlog za temu Skupštine je prezentacija o postignutim rezultatima u promociji Programa reformi u sektoru vodnih usluga i primjeni Metodologije za utvrđivanje minimalnih cijena vodnih usluga u FBiH. Troškovi održavanja Skupštine će biti pokriveni kotizacijom članica UPKP u FBiH u iznosu od jedne mjesečne članarine i eventualnim sponzorstvom kompanija koje se bave prodajom ili proizvodnjom komunalne opreme.
Potreba prisustva predstavnika Fonda bilo je razmatranje problematike zbrinjavanja otpadnih guma kao i drugih problema vezanih za zaštitu okoliša, sa kojima se naše članice susreću u svom svakodnevnom radu, kako bi se u direktnoj komunikaciji došlo do više informacija odnosno postoje li naznake da će se odlaganjem ovog otpada u skorije vrijeme početi baviti pravni subjekti u FBiH, jesu li planirana sredstva za ove namjene za narednu godinu i postoji li mogućnost da se naše članice refundiraju iz tih sredstava na ime utroška za zbrinjavanje otpadnih auto guma. Kroz diskusiju je ocijenjeno da su JKP u nezavidnom položaju po ovim pitanjima, da je Federalno ministarstvo okoliša i turizma donijelo set zakona i Uredbe koje su objavljene na njihovoj web stranici, ali još nisu stupile na snagu. Prijedlog predstavnice Fonda je da JKP iz FBiH iste razmotre i upute eventualne primjedbe, kako bi se precizno definisao način da JKP imaju prednost za transparentnu podjelu sredstava, a ne privatni operateri kako je trenutno stanje. Također je istaknuto da je jako važno da se sva JKP u FBiH registruju u informacioni sistem Fonda gdje bi se unosili svi tačni podaci, a ako ima nejasnoća oko prijava da se uvijek mogu obratititi Fondu za pomoć i pojašnjenja.
Važna tačka dnevnog reda bila je saradnja sa MEG II projektom UNDP-a u BiH i Informacija o statusu sporazuma o zajedničkoj promociji Programa reformi u sektoru vodnih usluga i primjeni Metodologije za utvrđivanje minimalnih cijena vodnih usluga u FBiH. Potpisan je ugovor između UPKP u FBiH i UNDP sa namjerom edukacije uposlenika komunalnih preduzeća u FBiH, što je jedan od početnih koraka ka ostvarenju zacrtanog cilja implementacije ovih dokumenata i uspostava aktivne saradnje sa svim zainteresiranim stranama. Pored ovih aktivnosti, uporedo se održavaju prezentacije i predstavljanje Programa i Metodologije po kantonima, na kojima aktivno učestvuju predstavnici UPKP u FBiH.
U organizaciji i pod pokroviteljstvom MEG II projekta UNDP-a organizovano je studijsko putovanje u Republiku Češku. Delegaciju su činili prestavnici MEG II projekta, nadležnih entitetskih ministarstava, entitetskih udruženja komunalnih/vodovodnih preduzeća, te predstavnici komunalnih preduzeća iz cijele BiH. Ispred UPKP u FBiH bili su prisutni Rusmir Salić i Fuad Mešić.
U organizaciji UPKP u FBiH i MEG II projekta UNDP-a održana je druga radionica za obuku potencijalnih trenera za primjenu Metodologije za utvrđivanje minimalnih cijena vodnih usluga u FBiH. Moderatori na radionici bili su prof.dr. Branko Vučijak, ispred MEG II projekta UNDP-a i Fuad Mešić, dipl.oec. ispred UPKP u FBiH, a učesnici radionice su bili predstavnici komunalnih preduzeća, članica UPKP u FBiH. Prvog radnog dana svi predstavnici vodovodnih/komunalnih preduzeća prezentovali su svoj operativni plan za 2022. godinu i na njemu baziran izračun cijena koštanja vodnih usluga za 2022. godinu u excel modelima koji su im dostavljeni na prvoj radionici. Prezentovani modeli će poslužiti kao ocjena nultog (početnog) stanja navedenih preduzeća, da bi se isti mogli koristiti kod praćenja njhovog napretka tokom trajanja projekta „Promocija programa reformi u sektoru vodnih usluga i primjena Metodologije za utvrđivanje minimalnih cijena vodnih usluga u FBiH“, koji se provodi u organizaciji UPKP u FBiH i MEG II projekta UNDP-a. Drugog radnog dana obrađene su sljedeće teme:
- Značaj izrade cjelovitog poslovnog plana za uspješnu primjenu Metodologije
- Izračun indikatora uspješnosti preduzeća
- Analiza statusa projekta i ostvarenog napretka u pripremama za primjenu Metodologije utvrđivanja najniže osnovne cijene vodnih usluga u Federaciji Bosne i Hercegovine
- Predstavljanje planiranih aktivnosti na primjeni Metodologije.

Na kraju radionice predstavnici MEG II projekta su se vrlo pohvalno izrazili o rezultatima radionice i istakli da su svi učesnici aktivno pristupili radu znatno iznad njihovih očekivanja, te da vjeruju da će budući zajednički projekat uspjeti.
Inicijalna konferencija o vodnim uslugama, u organizaciji UNDP-a i UPKP u FBiH, planirana je da se održi 23. i 24. novembra/studenog, u Neumu.
Na osnovu javnih rasprava održanih od 18.8.2022. godine do 23.8.2022. godine u Sarajevu, Tuzli, Zenici i Mostaru na kojima su učešće uzeli i predstavnici preduzeća u Federaciji Bosne i Hercegovine koja se bave proizvodnjom, distribucijom i snabdjevanjem toplotnom energijom, a u vezi sa Nacrtima zakona: Zakon o energiji i regulaciji energetskih djelatnosti u FBiH, Zakon električnoj energiji u FBiH i Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije, Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije - Sektor Energije, dostavljeni su komentari koji su usaglašeni sa predstavnicima ovih preduzeća organiziranih preko Pododbora za grijanje UPKP u FBiH sa zahtjevom da budu ozbiljno razmotreni i po mogućnosti prihvaćeni. Predstavnici Pododbora za grijanje UPKP u FBiH koji su koordinirali izradu ovih komentara su: mr. sci. Suljo Sarić dipl. inž. maš., Nirha Kozica dipl. inž. maš. i Kemal Veledar dipl. inž. maš. Potpredsjednik Pododbora za grijanje UPKP u FBiH. Potpredsjednik Pododbora gosp. Suljo Sarić je informisao prisutne da je dobio povratnu informaciju od pomoćnika ministra za energetiku gosp. Halke Balavca, da su svi komentari usvojeni i da su sačinjeni posebni prednacrti Zakona za tržišno-toplotnu energiju i prednacrt Zakona o toplotnoj energiji koji uređuju oblast toplana u kojima su uvaženi i jasno definisani naši komentari. Kada se stvore uslovi za kompletiranje seta ovih zakona isti će se uputiti u dalju proceduru.
GIZ RCDN u suradnji sa UPKP u FBiH, SOGFBiH, UVRS i SOGRS, u okviru projekta RCDN, organizuje obuku pod nazivom “Integrisano upravljanje otpadnim vodama”. Opšti cilj programa 1A koji se implementira u Bosni i Hercegovini, te i same obuke, je poboljšati znanje i sposobnost donosioci odluka na lokalnom nivou kako bi mogli preuzeti aktivnu ulogu tokom planiranja i implementacije infrastukture otpadnih voda. Program se sastoji od dva modula, prvi modul će se održati u Banja Luci u periodu od 19-20.10.2022., a drugi modul u Mostaru krajem mjeseca novembra. Za učešće na obuci nominirani su sljedeći gradovi/opštine i javna komunalna/vodovodna preduzeća: Iz Federacije BiH - Zenica, Tešanj, Gračanica, Bosanski Petrovac i Cazin, a iz Republike Srpske - Banja Luka, Laktaši, Prnjavor, Zvornik i Doboj.
Nakon niza pripremnih sastanaka održanih sa svim asocijacijama, za period od 13. do 14. oktobra, zakazana je i zajednička regionalna radionica validacije novog projekta RCDN+. Ova zajednička radionica ima za cilj dalju diskusiju i validaciju ključnih elemenata naredne faze RCDN-a, koji su navedeni na osnovu stečenog znanja i iskustva tokom implementacije trenutne faze RCDN-a, kao i svih doprinosa tokom sastanaka održanih ovog ljeta sa predstavnicima svih asocijacija koje učestvuju u projektu. Radionici u Skopju će ispred UPKP u FBiH prisustvovati predsjednik Upravnog odbora UPKP u FBiH Selim Babić i predsjednik Pododbora za vodosnabdijevanje i odvodnju Osman Čaušević.
Na prijedlog članova Upravnog odbora, usvojen je zaključak da se svim nadležnim institucijama u FBiH upute zahtjevi da se javna komunalna preduzeća odrede kao posebna kategorija potrošača, u smislu utvrđivanja posebne tarife cijene za električnu energiju i prirodni gas, jer se radi o neprofitabilnim preduzećima, koja obavljaju djelatnost od opšteg javnog značaja, a svako povećanje cijena energenata neminovno bi dovelo do povećanja cijena vode, grijanja i ostalih komunalnih usluga na teret građana.