Održana 167 redovna sjednica UO i NO UPKP FBiH

U Sarajevu je, 24.05.2022. godine održana 167. redovna sjednica UPKP u FBiH na kojoj su, pored članova Upravnog i Nadzornog odbora, prisustvovali članovi Pododbora, stručnog bio na Izvještaju tima i radne grupe.

Unutar 9 tačaka dnevnog reda, fokus je posebno i zaključcima Nadzornog odbora, razmatranju i usvajanju Finasijskog izvještaja za 2021. godinu, Finansijskog plana i dugovanjima članica po osnovu članarine.
Prisutni su razmatrali Izvještaj o finansijskim rezultatima poslovanja UPKP u FBiH za period I-XII 2021. godine i konstatovali da je Izvještaj urađen u skladu sa svim zakonom i finansijskim propisima te da nemaju nikakvih primjedbi. Analizirajući pokazatelje može se zaključiti da je kroz angažovanje predstavnika svih članica UPKP u FBiH ostvaren prihod iz različitih izvora i obezbjeđena likvidnost UPKP u FBiH.

UPKP u FBiH planira i u toku 2022. godine obavljati aktivnosti u službi svojih članica, pratiti zakonske procese i organizovati edukacije po istim, organizovati seminare, radionice, sjednice Skupštine, sjednice Upravnog i Nadzornog odbora, angažovati Stručne timove i Radne grupe te učestvovati i pratiti projekte EU i učestvovati u svim ostalim aktivnostima koje se tiču komunalne privrede u Federaciji BiH. Što se tiče uplate članarine, konstatovano je da se ponavljaju ista JKP koja duži period ne plaćaju članarinu, te je usvojen je prijedlog da se uputi dopis tim JKP da se sami izjasne koji način im odgovara da izmire prethodna dugovanja po osnovu članarine i o nastavku članstva, kako bi se mogli ažurirati podaci o stvarnom broju članica UPKP u FBiH i uplati članarine.

Od ranije je poznato da je na izradi Programa za unapređenje vodnih usluga u FBiH i korištenje najavljene finansijske i tehničke podrške i Metodologije za utvrđivanje najniže osnovne cijene vodnih usluga u FBiH, pored UNDP-a i još 8 nadležnih institucija FBiH, u Radnoj grupi aktivno učestvovalo i UPKP u FBiH preko svog predstavnika gosp. Fuada Mešića koji je, kao vrsni poznavalac ove materije dao veliki doprinos u poboljšanju ova dva veoma značajna dokumenta, čiji je primarni cilj da se u narednom periodu unaprijedi stanje vodnih usluga u FBiH. Kako bi se pokrenula reforma sektora vodnih usluga u FBiH Vlada FBiH je usvojila ove dokumente, a jedna od prioritetnih aktivnosti na reformi je izrada prednacrta Zakona o vodnim uslugama FBiH. Na upit FMPVŠ, Upravni odbor je imenovao gosp. Fuada Mešića kao člana Interresorne grupe za provođenje propisa iz oblasti vodnih usluga, koji kontinuirano ispred UPKP u FBiH učestvuje u svim vezanim aktivnostima.

Upućena Inicijativa prema UNDP-u za pomoć u implementaciji Programa i Metodologije kroz edukaciju i treninge trenera, koji će dalje prenositi stečeno znanje na uposlenike u JKP. Inicijativa je prihvaćena, te je tim povodom održan sastanak predstavnika UPKP u FBiH i UNDP-a, te je usvojen zaključak da se UPKP u FBiH profilira u nosioca aktivnosti edukacije zaposlenika komunalnih preduzeća i promotora dobre prakse rada komunalnih preduzeća.

Potpisan Memorandum o saradnji sa Savezom općina i gradova FBiH (SOG FBiH) čija je svrha da se definišu zajednički ciljevi, oblasti i način saradnje. Primarni cilj se ogleda u zajedničkom zastupanju interesa pred državnim, federalnim, kantonalnim i općinskim/gradskim organima i institucijama, kao i međunarodnim i domaćim organizacijama, zajedničkom pripremanju i implementaciji projekata i drugih aktivnosti od interesa za potpisnike i njihove članice, podsticanje i razvijanje što bolje saradnje JLS i JKP u FBiH, kao i saradnja sa sličnim udruženjima i njihovim članicama na lokalnom i regionalnom nivou.

U sklopu projekta RCDN u Sarajevu, 16. marta je organizovan trening na temu: „Uvod u upravljanje neprihodovanom vodom“, na kojem je učestvovalo 14 članica UPKP u FBiH. Opšti cilj ove obuke je bio da učesnici nakon završetka obuke mogu razumjeti kako poboljšati efikasnost vodnih usluga i povećati prihode primjenom praktičnih vještina i savremenog pristupa upravljanju neprihodovanom vodom (NRW) u javnim komunalnim preduzećima (JKP). Specifični ciljevi ove obuke su bili:
• Razumjevanje koncepta i prednosti upravljanja neprihodovanom vodom i načina podržavanja vlastitih JKP u smanjenju neprihodovane vode i povećanju kvaliteta
i sigurnosti vodosnabdijevanja u lokalnoj zajednici
• Razumjevanje načina smanjenja troškova i poboljšanja operativne i finansijske performanse JKP i
• Shvatanje važnosti razvoja NRW akcionih planova/strategija i vlastite uloge u njima.

Također, u sklopu projekta RCDN i u saradnji sa SOG-om FBiH, UPKP u FBiH je u Zenici, 16. i 17. maja organizovalo trening za svoje članice, na temu: „Integrisano upravljanje imovinom (IAM)“. Treningu je prisustvovalo preko 20 predstavnika komunalnih preduzeća i predstavnika općina i gradova u Federaciji BiH.

Fokus obuke je bio na:
- Prepoznavanju potrebe i prednosti efektivnog integrisanog upravljanja imovinom (IAM) vodovodne i kanalizacione infrastrukture,
- Unaprijeđenju kompetencija učesnika o tehničkim i finansijskim aspektima IAM-a i - Identifikovanju kako planirati i implementirati ključne IAM aktivnosti na nivou jedinica lokalne samouprave (JLS)

Specifični ciljevi obuke su bili:
• Razumijevanje koncepta IAM-a i njegove važnosti, ciljeva i koristi, i prepoznavanje mogućnosti primjene principa IAM-a u svom poslu/radnim mjestima (okruženju);
• Upoznavanje sa pravnim i institucionalnim okvirom IAM-a, i razumijevanje uloge i odgovornosti u IAM-u;
• Učenje o registru imovine, kritičnosti i cjeloživotnoj cijeni imovine vodnih usluga i proširivanje znanja o procesu revalorizacije i strategiji finansiranja IAM-a;
• Upoznavanje sa IAM procedurama na nivou JLS;
• Zajedničko razvijanje kapaciteta JLS i JKP i na taj način osiguravanje kolaborativnog pristupa IAM-u na nivou JLS.

Prisutni su upoznati i o ostalim aktivnostima između dvije sjednice:
• Sastanak članica USK sa resornim ministrom i „Kolektor Sisteh“ Slovenija, predstavljanje rezultata i Ponuda troškova satelitskog snimanja gubitaka vode u vodovodnom sistemu,
• Idejno rješenje sanacije mulja Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Bihaću (PPOV),
• Održan sastanak predstavnika UPKP u FBiH sa predstavnicima JKP iz RS-a i dogovorena saradnja,
• Upućeni dopisi i dobijeni odgovori Federalnog ministarstva finansija i Ureda za zakonodavstvo FBiH na upite oko primjene Zakona o računovodstvu i reviziji u FBiH,
• Posjeta predstavnika UPKP u FBiH firmi TEHNIX Donji Kraljevac-Hrvatska.

Po završetku sjednice održana je prezentacija firme „PLAN B“ pod nazivom „Jedinstvena šifra potrošača komunalne privrede (uz osvrt na jedinstvenu šifru stambenog objekta)“. Prezentaciju je održala Jadranka Kreševljak-Deljković, dipl.ing.el., kao dugogodišnji konsultant za informatizaciju sistema i registara.