Održana 166 redovna sjednica UO i NO UPKP FBiH

Dana 23.02.2022. godine u Visokom je održana 166. redovna sjednica UPKP u FBiH na kojoj su, pored članova Upravnog i Nadzornog odbora, prisustvovali članovi Pododbora, stručnog tima i radne grupe. Unutar 7 tačaka dnevnog reda, fokus je posebno bio na sljedećem:
Fuad Mešić, Član Radne grupe za izradu „Programa za unapređenje vodnih usluga u FBiH i korištenje najavljene finansijske i tehničke podrške“ i Nacrta Metodologije utvrđivanja najniže cijene vodnih usluga u FBiH, upoznao je prisutne o aktivnostima na izradi Programa, zaključku Predsjedništva Saveza općina i gradova u FBiH u kojem se jasno navodi da podržavaju aktivnosti na usvajanju Uredbe o metodologiji utvrđivanja najniže osnovne cijene vodnih usluga u Federaciji Bosne i Hercegovine i Programa za unapređenje vodnih usluga u Federaciji Bosne i Hercegovine i korištenje najavljene finansijske i tehničke podrške te da sugerišu da se navedene aktivnosti ubrzaju. Također su Federalno ministarstvo finansija, Federalno ministarstvo pravde i Ured za zakonodavstvo Vlade Federacije Bosne i Hercegovine dali pozitivno mišljenje na prijedlog Uredbe o metodologiji, a da je od istih zatraženo mišljenje za Program, te nakon svih provedenih proprocedura očekuje se usvajanje od Vlade FBiH.

Na veliko iznenađenje, pored svih dobijenih pozitivnih mišljenja nadležnih oragana i tijela, od strane Ministra Federalnog ministarstva PVŠ, donesena je odluka da se prijedlog Uredbe o metodologiji promijeni u prijedlog Odluke o usvajanju Metodologije utvrđivanja najniže osnovne cijene vodnih usluga u FBiH, te je samim time i u prijedlogu Programa za unapređenje vodnih usluga ispušten termin Uredba.

Dakle, umjesto Uredbe kao obavezujućeg podzakonskog akta Odluka se svodi na preporuku koja se može, ali ne mora ispoštovati. Predložena Odluka predstavlja dobre smjernice za utvrđivanje Metodologije, ali zasigurno neće dati očekivane rezultate u praktičnoj primjeni kao što bi dala Uredba, što će se i dalje osjetiti u radu i poslovanju preduzeća i u konačnici kvalitetu pruženih usluga.

Radi ovakvog stava Ministra, UPKP FBiH je uputilo primjedbe svim pomenutim institucijama, gdje je zatraženo da se još jednom preispita stav i da umjesto Prijedloga Odluke u daljnju zakonsku proceduru uputi Prijedlog Uredbe o Metodologiji utvrđivanja najniže osnovne cijene vodnih usluga u Federaciji Bosne i Hercegovine jer, realizacija glavnih ciljeva reforme vodnih usluga dovodi se u pitanje i svodi se na volju osnivača preduzeća, bez integracijskih procesa i uspostave zakonskih i podzakonskih propisa iz ove oblasti na federalnom nivou. Predstavnici WB, GIZ-a, UNDP-a i Evropske komisije u BiH, pokrenuli su aktivnosti na prihvatanju Programa i ukazali na hitnu potrebu i izuzetnu važnost donošenja navedenih dokumenata za opstanak i daljnje poslovanje vodovodnih JKP.

U sklopu ove tačke diskutovalo se o poskupljenju cijena električne energije i nejasnoća oko tumačenja i primjene člana 16a Zakona o dopuni zakona o električnoj energiji u vezi sa ograničavanjem rasta cijena do makismalno 20%. Kroz diskusiju se došlo do informacija da Uprava Elektroprivreda smatra da nema nejasnoća u vezi sa dopunom Zakona o električnoj energiji jer je zakonodavac bio konkretan. Cijena električne energije koja se proizvodi u BiH, ne može biti veća od 20%, međutim električna energija koja se kupuje izvan postrojenja BiH, na tržištu se ne može ograničiti na 20%, to je berzanska cijena i upravo je EP na taj način ponudila ugovore kupcima. Tržišna cijena će se primjenjivati i u situaciji kada kupac odstupa od planiranih potrebnih količina, jer je svaki kupac dužan na početku godine prijaviti svoje potrebe. Elektropivreda je dala svim kupcima mogućnost da do 20-tog u mjesecu za naredni mjesec koriguju svoju potrošnju. Ukoliko i tada ne ispune sve uslove, isporučivat će se tržišna cijena.
Većina vodovodnih JKP je potpisala ugovore uz konstataciju da su bili „primorani“ ali je činjenica da će potpisivanje ovakvih ugovora neminovno rezultirati veliko povećanje cijena vode, grijanja kao i ostalih komunalnih usluga.
Diskutovalo se i o problematici plaćanja PDV-a na PVN gdje su dobijene informacije od nekoliko članova UO i NO da Uprava za indirektno oporezivanje BiH i dalje vrši inspekcijske nadzore u Vodovodnim JKP i uručuje Rješenja za plaćanje PDV-a na PVN sa zahtjevom da se sredstava uplate za prošli period/retroaktivno, dobili su Rješenja o plaćanju, rješenja o kaznama kako za preduzeća tako i za odgovorne osobe. Kako bi se zaustavilo kažnjavanje i još više urušavanje vodovodnih JKP, načelna preporuka prisutnih je da se počne plaćati PDV na PVN.
Važna tačka dnevnog reda bio je Zakon o računovodstvu i reviziji u Fedraciji BiH, Sl. Novine br.15 (član 86. stav 2.) prema kojem su svi subjekti od javnog interesa obavezni da u radnom odnosu imaju najmanje jednog ovlaštenog internog revizora sa važećom licencom. Ocjena prisutnih je da je ova obaveza veliki finansijski trošak, pogotovu za manja JKP koja broje do 100 zaposlenih.
Nakon diskusije usvojen je zaključak da se zatraži mišljene Ureda za zakonodavstvo Federacije BiH oko primjene ovog člana, s obzirom da je u Zakonu o javnim preduzećima FBiH ova obaveza drugačije formulisana.
Upravni i Nadzorni odbor je upoznat sa tekućim aktivnostima po projektu RCDN i predstojećem treningu na temu „Uvod u upravljanje neprihodovanom vodom“, planiran za 16. mart, u Sarajevu.

Predsjednik Upravnog odbora informisao je prisutne da je ostvaren kontak sa Komunalnim preduzećem iz Budve u Crnoj Gori, koji su od Ureda UPKP FBiH zatražili kontakte JKP u FBiH kojima žele da proslijede pismo saradnje na apliciranja za budući raspisani Interreg IPA program prekogranične saradnje Hrvatska-BiH- Crna Gora 2021-2027. u okviru IPA III. Dogovoreno je da će sve informacije vezane po ovom pitanju Ured blagovremeno obavijestiti članice. Usvojena je Inicijativa za održavanje radionice na temu: „Praktična primjena Zakona o javnim nabavkama u BiH, iskustva i rješenja“, gdje bi se isključivo koristili resursi naših članica. Termin održavanja dogovorit će se naknadno.