Održana 165 redovna sjednica UO i NO UPKP FBiH

Dana 16.12.2021. godine u Konjicu je održana 165. redovna sjednica Upravnog i Nadzornog odbora UPKP FBiH, na kojoj je prisustvovao veliki broj članica Udruženja/Udruge iz svih deset kantona/županija u Federaciji BiH.

Akcenat sjednice je bila informacija o enormnom poskupljenju električne energije od 300% do 350% .
Prisutni su upoznati da su brojna JKP u FBiH od elektroprivreda u FBiH, već dobila ugovore sa novim cijenama, za potpisivanje gdje je istaknuto da bi potpisivanje ovakvih ugovora rezultiralo velikim povećanjem cijena vode, poskupljenje grijanja, kao i ostalih komunalnih usluga.

Zbog toga je Upravni i Nadzorni odbor usvojio zaključak da se na Skupštini zauzme jedinstven stav za hitno poduzimanje svih neophodnih mjera, kako bi organi upravljanja javnih elektroprivrednih preduzeća/poduzeća u Federaciji BiH donijeli odgovarajuće odluke kojima će se ograničiti rast cijena električne energije za javna komunalna preduzeća u FBiH za 2022. godinu za najviše do 20%.

S obzirom na velike količine električne energije, koju vodovodna JKP i toplane koriste za napajanje svojih pumpnih stanica i postrojenja, neminovno bi u startu bilo povećanje cijena vode i grijanja za najmanje 100%, a također bi se to odrazilo i na veliko povećanje cijena i svih ostalih komunalnih usluga.

Zbog toga se od Vlade FBiH očekuje da preduzme sve mjere iz svoje nadležnosti, da sasvim odgovorno sagleda sve argumente koje smo naveli, kako bi elektroprivrede u Federaciji BiH preispitale svoje odluke i stavile ih van snage, jer nema nikakve sumnje da će ovoliko poskupljenje totalno urušiti cjelokupnu komunalnu privredu u Federaciji.

Sa sigurnošću možemo tvrditi da bi za veliki broj javnih komunalnih preduzeća u FBiH, ovo povećanje predstavljalo „omču oko vrata“ i da bi veliki broj JKP bio suočen s odlukom da potpuno obustave poslovanje i pružanje komunalnih usluga.

Pružanje komunalnih usluga predstavlja djelatnost od javnog interesa u cilju zadovoljavanja urbanog civilizacijskog društva, koje su nezamjenjiv uslov života i rada građana, te državnih i drugih institucija, a što je regulisano zakonima o komunalnim djelatnostima u svim kantonima i općinama u Federaciji BiH.

Poremećaj pružanja komunalnih usluga će u potpunosti ugroziti život i rad građana i nedopustivo je da JKP, a naročito vodovodna preduzeća budu u situaciji da obustave svoj rad. Poznato je da JKP, čija uloga nije stvaranje profita nego obavljanje djelatnosti od javnog interesa, inače posluju u vrlo složenim uslovima, sa neekonomskim cijenama, a posebno veliko finansijsko opterećenje su im računi za električnu energiju. Zbog toga bi dodatno povećanje bilo težak udar na njihove ionako skromne budžete. Također, ne smijemo zanemariti činjenicu da bi se poskupljenje električne energije isto tako odrazilo na položaj JKP koja se bave proizvodnjom i distribucijom toplotne energije, prikupljanjem i odvozom komunalnog otpada, te svih drugih komunalnih djelatnosti.

Važna tačka dnevnog reda Sjednice bilo je i razmatranje prijedloga Statuta UPKP FBiH i obrazloženje u kojem je navedeno da je jedan od značajnijih razloga za izmjene Statuta to što je promijenjen zakonodavni okvir, pa je niz odredbi Statuta, koje su u vrijeme njegovog donošenja bile prioritetne, sada prevaziđen i nisu u skladu sa odredbama zakona. Naime, izmjenama Zakona o radu („Sl. novine FBiH“ br. 26/16 i 89/18) u članu 138a kao ugovorna strana umjesto poslodavaca su predviđene Vlada FBiH, kantoni, gradovi ili općine, odnosno vlasnici kapitala – Osnivači. Ovo je u tom periodu bio ključni zadatak ovog Udruženja/Udruge, ali prestankom ove uloge i termin „poslodavac“ sada nema težinu kakvu je imao u tom periodu, pa se predlaže naziv: „Udruženje/Udruga preduzeća/poduzeća komunalne privrede/gospodarstva u Federaciji Bosne i Hercegovine“. Na ovaj način se naziv Udruženja/Udruge bazira mnogo više na članicu, odnosno „komunalno preduzeće/poduzeće“, kao člana Udruženja/Udruge, a što suštinski i odgovara njihovoj ulozi u skladu sa propisima. Uz to skraćenica, koja je svima prepoznatljiva, bi ostala ista: „UPKP FBiH“. Nakon razmatranja i diskusije prisutnih prijedlog Statuta je usvojen i upućen Skupštini UPKP FBiH na usvajanje.

Informacija o upućenoj Inicijativi UPKP FBiH Parlamentu FBiH za dopunu člana 39. Nacrta Zakona o PDV-u (član 20. važećeg Zakona o PDV-u), istu je razmatrao Odbor za ekonomsko finansijsku politiku Parlamenta FBiH i prezentirao Parlamentu FBiH. Odbor je uputio Inicijativu za izmjene i dopune Pravilnika o primjeni Zakona o PDV-u koji je u funkciji hitnog rješavanja problematike naplate PDV-a na PVN za koju je UO UPKP FBiH dao svoju podršku.

Još jedna od važnijih tački dnevnog reda bila je „Informacija o radu Radne grupe za izradu Programa za unapređenje vodnih usluga u FBiH i korištenje najavljene finansijske i tehničke podrške“. U daljnjim kontaktima predstavnici WB, GIZ-a, UNDP-a i Evropske komisije u BiH, pokrenuli su aktivnosti na prihvatanju Programa i ukazali na hitnu potrebu i izuzetnu važnost donošenja navedenih dokumenata za opstanak i daljnje poslovanje komunalnih preduzeća iz oblasti vodnih usluga.

Shodno Statutu UPKP Upravni odbor je predložio nove članove Upravnog i Nadzornog odbora i voditelje pododbora, a prijedlog je verificirala i Skupština.

Na 164. sjednici UO i NO definirana je tema za XX Skupštinu UPKP FBiH: „Uticaj pandemije CORONA VIRUS na komunalnu privredu: Kratkoročne i dugoročne posljedice“. U cilju prikupljanja aktuelnih podataka i informacija od članica UPKP FBiH, a radi analize istih i izdvajanja određenih činjenica i zaključaka, pripremljen je upitnik i dostavljen članicama Udruženja/Udruge na popunu. Nakon isteka roka ostavljenog za popunu i dostavu, ukupno je zaprimljen 41 popunjen upitnik. UPKP FBiH je od početka nastale krize uzrokovane pandemijom aktivno sarađivalo sa svojim članicama i pokušavalo pomoći u prevazilaženju nastale situacije, jer je rezultat ovakvog stanja i svih propisanih zabrana i naredbi bio direktna finansijska šteta prema preduzećima, koja se ogleda u drastično smanjenoj naplati računa za komunalne usluge na blagajnama preduzeća, a također i putem poslovnih banaka, kako od građana tako i od strane privrednih subjekata, pa i budžetskih korisnika. UPKP FBiH je tokom 2020. ali i 2021. godine pripremilo i dostavilo više zahtjeva i prijedloga za prevazilaženje teškoća u poslovanju JKP u FBiH za vrijeme pandemije COVID-19, svim nivoima vlasti, kao i koordinacionom odboru za stabilizaciju privrede i sanaciju negativnih posljedica pandemije u FBiH, ali nije bilo nikakvog odziva niti pozitivne reakcije.
erima.