Održana 162 sjednica UO UPKP FBiH

Dana 31.05.2021 godine u Sarajevu je održana 162. redovna sjednica UO UPKP FBiH.
Sjednici su prisustvovali članovi Upravnog i Nadzornog odbora, članovi stručnih timova, te član radne grupe za unapređenje vodnih usluga i radnog tima za evidenciju i praćenje stalnih sredstava.

Unutar 6 tačaka dnevnog reda, fokus je posebno bio na sljedećem:
* S obzirom na situaciju uzrokovanu pandemijom COVID-19 i povezanim ograničenjima, a prema telefonskom dogovoru sa članovima, Nadzornom odboru je putem maila dostavljen materijal za razmatranje:
- Finansijski izvještaj UPKP FBiH za 2020. godinu,
- Prijedlog Finansijskog plana UPKP FBiH za 2021. godinu i
- Izvještaj o dugu za članarinu do 31.12.2020. godine

Članovi NO su dali svoje pismeno mišljenje u kojem su naveli da su saglasni sa dostavljenim dokumentima i da nemaju nikakvih primjedbi. Kroz međusobnu komunikaciju članova i predsjednika Nadzornog odbora, konstatovano je da su svi dokumenti urađeni u skladu sa važećim Zakonom i finansijskim propisima, tako da je Nadzorni odbor sve dokumente.
Nakon razmatranja od strane Upravnog odbora usvojeni su navedeni dokumenti, uz sugestiju da se članicama dužnicima uputi dopis za ažuriranje svojih obaveza.

* U saradnji sa međunarodnim razvojnim partnerima, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva je koordiniralo proces izrade Programa za unapređenje vodnih usluga u Federaciji BiH i korištenje najavljene finansijske i tehničke podrške, koji se stavlja na uvid radi uključivanja zainteresovane javnosti. Prijedlog je sačinila Radna grupa, imenovana u skladu sa tačkom 3. Zaključka Vlade Federacije BiH od 24.09.2020. godine i na osnovu Rješenja Federalnog ministarstva PVŠ. U Radnoj grupi učestvuje osam federalnih institucija, među kojima i UPKP FBiH. Izrada ovog Programa je pokrenuta nakon što su međunarodni razvojni partneri uspostavu regulatornog okvira za održive vodne usluge u BiH/FBiH postavili kao preduslov za nastavak davanja podrške ovom sektoru, a kako bi se izbjegle nove neuspješne investicije u vodnu infrastrukturu koja se nakon izgradnje adekvatno ne koristi. S tim u vezi, najvišim zvaničnicama BiH i entitetskog nivoa upućeno je zajedničko pismo od strane međunarodnih razvojnih partnera koji su ulagali u ovaj sektor u BiH u prethodnom periodu, te je održano niz sastanaka na kojima je potvrđeno da za navedene organe reforma regulatornog okvira u sektoru vodnih usluga predstavlja prioritet i da će se u narednom periodu sa svim relevantnim akterima raditi na pripremi Programa.
Program je upućen u javnu raspravu, te je članicama UPKP FBiH ostavljena mogućnost da sve eventualne primjedbe, prijedloge i sugestije dostave na našu mail adresu upkp@bih.net.ba ili sektorvoda@fmpvs.gov.ba sa naznakom „Komentari na Program“ najkasnije do 30.06.2021. godine.

* 22. i 23. aprila 2021. godine, u saradnji sa Savezom općina i gradova FBiH održane su online radionice na temu Benchmarkinga, na kojima je učestvovalo po 7 preduzeća, a prikupljali su se podaci za 2018. i 2019. godinu. Aplikaciju sa 112 parametara su popunila skoro sva preduzeća koja učestvuju na ovim radionicama, a očekuje se i početak aktivnosti na prikupljanju podataka za 2020. godinu.

* Usvojen je prijedlog da se ponovo krene sa aktivnostima na donošenju Zakona o toplotnoj energiji u Federaciji Bosne i Hercegovine. UPKP FBiH će formirati stručni tim sa predstavnicima preduzeća koja se bave snabdijevanjem toplotnom energijom kako bi se radni materijal i prijedlozi uputili resornom ministarstvu i Vladi Federacije BiH.

* U proteklom periodu Fokalna tačka, u saradnji sa predsjednikom UO i predstavnicima GIZ-a, je sastavila novi projektni prijedlog za produženje projekta RCDN, a Projektnim prijedlogom je planirano niz aktivnosti vezanih za seminare, radionice i obuke članica UPKP FBiH predstavnika vodovodnih preduzeća u FBiH kao i ostale aktivnosti za jačanje UPKP FBIH. Predstavnici GIZ-a su dostavili svoje komentare i nove informacije o trajanju projekta i raspoloživom budžetu, te se aktivnosti na izradi i ispravci Projektnog prijedloga nastavljaju i u narednom periodu.
Fokalna tačka je sastavila i narativni izvještaj, kao i finalni izvještaj za projekat RCDN u kojem su obuhvaćene sve projektne aktivnosti i događaji u periodu od juna 2019. do marta 2021. godine, koji je također prihvaćen od strane GIZ-a. GIZ je također dao i svoje komentare i prijedloge za izmjene pojedinih dijelova Pravilnika za upravljanje Udruženjem i ljudskim resursima, kao Pravilnika o finansijskom poslovanju, koji su uz konsultacije sa predsjednikom UO i ekspertom ugrađeni u tekst ovih pravilnika. Pravilnici su predstavljeni Upravnom i Nadzornom odboru na prethodnoj sjednici i gdje je ostavljen rok od sedam dana da članovi UO i NO dostave eventualne prijedloge, primjedbe ili sugestije. S obzirom da Ured nije zaprimio nikakve primjedbe na iste, navedeni pravilnici kao i Etički kodeks i pravila poslovnog ponašanja, uvršteni su u važeće dokumente UPKP FBIH i kao takvi su objavljeni i na web stranici UPKP FBiH.

* Urađen je incijalni program UPKP FBiHna aktivnostima vanbilansne evidencije stalnih sredstava koja su u funkciji djelatnosti komunalnih preduzeća, a koja nisu uknjižena u njihove poslovne knjige i pokretanju aktivnosti neophodnih za njihovo uknjižavanje u poslovne knjige preduzeća,u okviru kojeg je urađen Excel alat za unos procijenjenih ili egzaktnih podataka (ukoliko preduzeće raspolaže sa istim), te kratka analiza i pregled strukture istih po djelatnostima, vrijednosti, investitorima i raspoloživoj dokumentaciji. Navedeni Excel alat bi služio preduzeću kao sumarni procijenjeni pregled sve gore pomenute imovine i kao inicijalni materijal za daljnje analize i aktivnosti na rješavanju statusa neuknjižene imovine u JKP.
Do sada je tek 6 JKP dostavilo obavještenje da nemaju neuknjižene imovine, od čega su 2 JKP navela da iz određenih razloga te podatke ne mogu dostaviti, a samo 4 komunalna preduzeća su dostavila podatke o neuknjiženoj imovini. S obzirom na mali odziv preduzeća po ovoj aktivnosti, još jednom je upućen apel svim JKP da podatke unesu u Excel alat i isti dostave UPKP FBiH. U okviru Radne grupe, vođeni su razgovori sa Svjetskom bankom i resornim ministarstvom o pripremi prijedloga projekta za finansiranje dalje edukacije i obuke po ovom pitanju, ali je neophodno da se poveća zainteresovanost i odziv svih JKP.

* Nakon radnog dijela Sjednice održana je i prezentacija i predstavljanje firme TECHNO WIN iz Hrvatske koja se bavi prodajom, proizvodnjom i održavanjem komunalne opreme i vozila. Kompaniju je predstavio direktor gosp. Ilija Augustinović.